در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد؛ ایجاد «سازمان زرشک، زعفران و عناب» در خراسان جنوبی

بیست و یکمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان با محوریت بررسی مشکلات و ارائه راهکارها برای توسعه و حفظ واحدهای تولیدی صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی استان و ارائه نظرات کارشناسی درخصوص راه های دستیابی به بازار فروش این محصولات برگزار شد.
محسن احتشام رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی بیرجند در این جلسه با اشاره به پتانسیل‌های خراسان‌جنوبی در بخش‌های مختلف اظهارکرد: ایجاد بانک اطلاعاتی از محصولات تولیدی استان،مشخص کردن محصولات و تولیداتی که نیاز به بازارسازی و توسعه بازار دارند با تعیین ظرفیت‌های تولیدی استان، تجزیه و تحلیل بازارهای هدف متناسب و مرتبط با محصولات تولیدی استان و تعیین استراتژی‌های ورود به بازار هدف در دو بخش بازارهای هدف داخلی و خارجی از جمله ضرورت‌ها است.
وی بیان‌کرد: تقویت صنایع بسته‌بندی متناسب با محصولات مختلف جهت افزایش مزیت رقابتی و حضور موفق در بازارهای هدف، تبلیغات مناسب و معرفی محصولات استان از طریق صدا و سیما، ارتباط با فروشگاه‌های زنجیره‌ای سراسر کشور جهت فروش محصولات استان، لزوم توجه ویژه به برندسازی، ورود سازمان تعاونی روستایی جهت خرید محصولات استان نیز باید صورت گیرد.
احتشام ادامه‌داد: تشکیل کنسرسیوم، عرضه محصولات خراسان‌جنوبی در فروشگاه‌ها، بازارهای روز، میادین میوه و تره‌بار شهرداری‌های سراسرکشور، حضور در نمایشگاه های محلی فروش در سایر استان‌ها، ارائه محصولات استان در نمایشگاه‌های تخصصی داخلی و فراهم نمودن زمینه مناسب جهت فروش اینترنتی و تسهیل فروش از طریق اداره پست نیز باید پیگیری شود.
رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به محصولات استراتژیک و رتبه و جایگاه استان در تولید و صادرات این محصولات، بر لزوم توجه ویژه به بازار این محصولات و نقش آن در ارزآوری تأکید کرد.
در ادامه هریک از حاضران در جلسه به بحث و تبادل نظر در خصوص راه‌های دستیابی به بازار فروش محصولات استان پرداختند.
با باتوجه به مزیت استان در بخش محصولات کشاورزی زرشک، زعفران و عناب و همچنین بهره برداری سایر استان‌ها از فرصت مزیت های محصولات کشاورزی همچون چای و شیلات در جهت ایجاد سازمان چای در استان گیلان و سازمان شیلات در استان سیستان و بلوچستان، پیشنهاد ایجاد «سازمان زرشک، زعفران و عناب» توسط سازمان‌های ذی ربط و تشکیل کنسرسیوم محصولات استراتژیک استان با پایلوت محصول زرشک به محوریت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند و مشارکت سازمانهای مرتبط و شرکت شهرک‌های صنعتی مطرح گردید.
همچنین پیشنهاد گردید به منظور جلوگیری از موازی‌کاری و جزیره‌ای عمل نمودن، تمهیداتی اتخاد گردد که کلیه تشکل‌ها، خوشه‌های کسب وکار و … درخصوص صادرات محصول زرشک با محوریت کنسرسیوم زرشک فعالیت نمایند.
تلفیق گردشگری و کشاورزی به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت‌های ایجاد شده از طریق اگری‌تورها و جشنواره‌های عکاسی جهت معرفی محصولات استان، تدوین تقویم گردشگری استان با تأیید کلیه سازمان‎های ذیربط دولتی، فرهنگی و امنیتی و تولید محتوای تصویری، ازدیگر پیشنهادات مطرح شده در این جلسه بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.