بیستمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان جنوبی

مشکلات فعالان بخش کشاورزی روی میز گفت و گو

بیستمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در استانداری خراسان‌جنوبی برگزار شد.
محسن احتشام ،رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی بیرجنددر جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان جنوبی در ابتدا به بیان توضیحاتی در خصوص بند (خ) ماده ۳۳ قانون برنامه ششم توسعه کشور (بخشودگی سود، کارمزد و جریمه وامهای دریافتی کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیرمترقبه و امهال اصل وام آنان به مدت سه سال و تعیین میزان خسارت توسط کارگروهی متشکل از جهاد کشاورزی، بانک مربوطه و فرمانداری شهرستان) پرداخت.
همچنین در ادامه جلسه حسین خیریه رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی مشکلات موجود در خصوص اجرای این قانون و دستور العمل های صادره را اعلام کرد.
خیریه از اهم مشکلات این حوزه را صدور دستورالعمل‌های مغایر و درنتیجه به تأخیر افتادن اجرای قانون، پایین بودن مبلغ اعتبارات تخصصیص یافته، اختصاص بودجه تخصیص یافته به کل استان‌ها به جای استان‌های خسارت‌دیده، عدم درنظر گرفتن خوش حساب‌ها در اختصاص اینگونه امتیازات و بخشودگی‌ها (علی‌رغم اینکه این افراد نیز از خشکسالی و سایر حوادث غیرمترقبه ضرر دیده‌اند اما با فروش ملک یا دریافت وامی دیگر و … حساب خود را تسویه و ضرر دیگری را متحمل شده اند تا بدهی خود به بانک را تسویه نمایند.) بیان نمود.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند یادآور شد: بخش کشاورزی در مقایسه با سایر بخش‌ها از درآمد و سود کمتری برخوردار است و دولت باید مبلغ تخصیص یافته جهت اجرای این قانون را افزایش دهد.
خیریه گفت: در تمام دنیا رسم بر این است که به بخش‌های کم درآمد یارانه‌هایی از طرف دولت تعلق می‌گیرد که یکی از این یارانه‌ها می‌تواند بخشش سود، جرایم و استمهال تسهیلات دریافتی کشاورزان خسارات دیده باشد.
در ادامه هریک از حاضران در جلسه به ارائه نظرات خود در خصوص دستور جلسه و دستور العمل‌های ابلاغی پرداختند.

Leave A Reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.