سی و ششمین جلسه کمیته کارشناسی شورای گفتگوی استان با دستور جلسه “بررسی میزان تولید شیر خام استان و مشکلات دامداران در فروش شیر خام” در روز یکشنبه مورخ ۲۳ خرداد ماده در محل سالن جلسات اتاق بازرگانی بیرجند برگزار گردید.
غریبی- مدیرعامل اتحادیه دامداران استان با شرح مختصری از وضعیت تولید شیر خام استان بیان داشت: شیر خام تولیدی استان روزانه ۲۵۰ تن می باشد که از این میزان حدود ۱۲۵تن توسط مراکز جمع آوری و کارخانجات شیر خام جمع آوری و مابقی به صورت خود مصرف جهت مصارف روستایی، فروش در شهر به صورت لبنیات سنتی و .. بوده است. مدیرعامل اتحادیه دامداران استان اظهار داشت روزانه حدود ۱۲۵-۱۲۰ تن شیر خام به کارخانجات شیر استان تحویل می گردد که بخشی از این شیر نیز توسط برخی از این کارخانجات به صورت فله از استان خارج می گردد.

غریبی در ادامه میزان شیر فرآوری شده در استان را حدود ۲۰ تن اعلام نمود و افزود مابقی شیر خام از استان خارج می گردد. مدیرعامل اتحادیه دامداران استان میزان خروج روزانه شیر خام از استان را به طور متوسط ۱۰۰-۹۰ تن اعلام نمود.
مدیرعامل اتحادیه دامداران استان عمده فروش شیر خام استان را به پگاه مشهد و گناباد اعلام نمود و افزود بخشی نیز به صباح گنبد و سایر کارخانجات خراسان رضوی از قبیل پالود نیشابور به فروش می رسد.
مدیرعامل اتحادیه دامداران استان مشکل اساسی خروج شیر خام از استان را ضعف کارخانجات فرآوری استان اعلام نمود و خواستار تمرکز و تجمیع سرمایه و امکانات روی یک مجموعه با اخذ تعهدات و تضامین جهت تولید حداقل ۱۰ فرآورده لبنی شامل حداقل سه نوع پنیر (پنیر لاکتیکی، پنیر UF و پنیر پیتزا) شد و افزود تولید محصولات با ماندگاری بالا از قبیل شیر استریل یا شیرخشک نیز جهت جمع آوری شیر خام استان ضروری است. و در ادامه بر اهلیت سنجی مجموعه فوق الذکر و اخذ تعهدات لازم به منظور متعهد شدن کارخانه جهت تولید به اندازه ظرفیت اسامی (حداقل به مدت ده سال) در قبال دریافت تسهیلاتی که از سوی استان به عنوان سرمایه ملی تخصیص داده می شود تأکید نمود.
پیگیری در خصوص “خرید تضمینی شیر خام” براساس ماده ۲۰ قانون نظام جامع دامپروری کشور و ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی از دیگر درخواست های مدیرعامل اتحادیه دامداران استان از طریق شورای گفتگوی ملی، در این جلسه بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.